Confession #904

#904 67

Like 5years ago, I was in love with someone. I was in college by then. So tukadate for 1year but I got pregnant Bila kupangia and I was a second year student…..so hii story ya ball ilinistress sana na nilijua my parents were so tough. But the guy assured me that he will take full responsibility. I was even ready to abort but akaniambia kama kulea itakua ngumu kwangu,,, nivumilie hiyo 9 months iishe nizae nimwachie mtoto atamlea. But then I came back to my senses stress ikaisha. I informed my parents and they were aware of it. So alinipeleka kwao tukajuana na parents wake then nikarudi chuo juu bado I was 4months pregnant. So ilifika November na I was done with my second year studies na the guy was in Nairobi na Mimi nilikua tu town ya karibu na home,,,,,Sasa akaniambia ‘ju unaenda holiday na utazaa during holiday, enda home ukae na my mum Hadi uzae then after kuzaa utakuja huku Nairobi.
Then nikaenda huko kwao and I stayed for a week. Mum naye alikua anashinda akinipigia nimemaliza exams niende home. Then nikakaa nikafikiria huku penye Niko, the distance to the hospital is too far na incase siku zangu zifike naeza kwama ju pia his mother anakuanga msick most of the time. Nikaamua kwenda home kwetu na nikamwambia mother_ in_ law Kuna vitu naenda kushughulikia shule nitarudi but nilikua naenda home……so Mimi nikakaa kwetu for 2weeks na siku zangu za kujifungua zikafika…..my mum rushed me to the hospital…..I was in labour pains for a whole night…..bahati mbaya mtoto akakufa😭. Then after some hours I called the guy to tell him the bad news….alikata simu then akaenda off then I thought he is mourning. I called his mother nikamwambia what happened. His mom akaamua akuje kuniona hosi hiyo siku but the guy called her akamwambia asikanyage huko. So I called him after 3 days nikamwelezea everything vile ilihappen na akaniambia “it’s now over because it’s only this kid who could bond us.” Na akakata simu…then I called again but to my surprise, ni dem alipick

July 7, 2020 |
4
0
2021-01-13 21:31:39

….akaniuliza what I wanted. She told me to leave her husband alone coz she is one month pregnant. So nikatulia for a week nikilia. I was crying for my baby and the heartbreak as well. Nilishindwa hata kukula. So I called after some days to confirm that it was over between us. He assured me and told me never to call him again.

Anonymous
0
0
2021-01-13 21:31:39

I was just mad….Hadi nilikua naambia his mum ambembeleze turudiane but to no avail. So I decided to move on but huyu dem wake( new catch) alikua ananitext Kila siku na matusi mara anasema sipendwi ni kujipendekeza tu….I healed na nikaamua kusahau Kila kitu….so January ikafika nikarudi chuo. But this guy came begging he’s sorry….ati huyo Dem hata Hana mimba yake ni kudanganya tu….so tena nikachange mind nikamrudia but this girl used to call him kila siku akimtishia ati hii ball nitatoa. That’s when I realized indeed huyo Dem alikua na ball yake. So nikajitoa Mara moja but I still had feelings for him. So kidogokidogo Dem akazaa na akanitumia picha akiniambia you thought I was lying….so leave my husband alone. Mimi Sasa nikaamua ni move on completely. So the guy used to chat me ananiambia mara hajui what happened ati huyo Dem is a b***h…. the guy alikua anajitetea tu.

OP
0
0
2021-01-13 21:31:39

So it’s been 2years since tuachane but he now came to me anataka turudiane and he says he is too sorry for what he did. Huyo Dem wake alimtoroka na since amtoroke he hasn’t been able to reach her. So I need your advice please

OP
0
0
2021-01-13 21:31:39

1 advise. Move on… simple as that! You gave him your all.. and he messed about. You deserve better

Anonymous
0
0
2021-01-13 21:31:39

Just forget and move on dear. You did your best to try to hold things together. If it was not meant to happen let it go. forge ahead.

Anonymous
0
0
Your Comment has been sent
Your Comment is too short
2000 characters left